Szkoła Wspinania Oblak

ściana

           

 

Ściana wspinaczkowa w Hali Sportowej TOSiR przy ul. Krupniczej 8a została wybudowana w 2004r przez firmę Montar. Autorem projektu i makiety jest Marcin Bibro, zaś  projekt konstrukcyjny opracował inż. Roman Hałdziński.  Budowa rozpoczęła się w styczniu, a już w czerwcu  w ramach Dni Tarnowa nastąpiło uroczyste oddanie ściany. W imprezie wziął udział m.in Janusz Onyszkiewicz - prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

 Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej atrakcyjnych ścian do wspinaczki sportowej w Polsce. Ściana główna o wysokości 13,5m, szerokości 21m i przewieszeniu 6m ma powierzchnię ponad 370m2.  Dodatkowo, w bocznym korytarzu znajduje się przewieszona ścianka treningowa o wysokości 3,5m i szerokości 10m.

 

Już w 2004 r. na naszej ścianie odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej, a w kolejnych latach wiele różnych zawodów w tym Mistrzostwa i Puchar Polski seniorów i juniorów.

Zdobyte doświadczenia oraz wysoki poziom organizowanych zawodów zaowocowały powierzeniem nam organizacji pierwszej edycji Pucharu Świata 2007 w konkurencji na czas. Ponownie impreza tej samej rangi odbyła się na naszej ścianie w kwietniu 2009r zaś w maju 2011 na tarnowskiej ścianie rywalizowali Juniorzy z całej Europy. 

Ale ściana nie jest przeznaczona tylko dla mistrzów. Co roku, w wakacje i ferie zimowe, Urząd Miasta we współpracy z TOSIR organizuje ogólnodostępne zajęcia dla dzieci w ramach akcji „Lato w mieście” oraz „Zima w mieście”.

Na co dzień na ścianie trenują również zawodnicy MKS PM Tarnów, KU AZS PWSZ oraz „Oblak Tarnów”, poza tym każdy chętny może spróbować swoich sił na otwartych zajęciach zgodnie z harmonogramem.

Pobierz regulamin ściany